Kategorie
Nowości
Przez dziesięciolecia
Przez dziesięciolecia
39.00zł
Informacje
Strona główna » Katalog » Nowości » » Pospolitacy, cuwaksi, powrotowcy. Osadzeni w więzieniu karnym Warszawa-Mokotów (1918-1939)
52.00zł

Mateusz Rodak

"Dozorca otworzył drzwi i jak ich było kilku, weszli do wnętrza i do cna zbaraniali. W celi na podłodze stało, leżało i siedziało kilkunastu ludzi różnego wieku i wyglądu, a wśród nich jak jaki naczelnik stał brodaty Filipek. [...]. Speszeni przybysze przez chwilę doprawdy nie wiedzieli, co zrobić ze sobą. Wiara bawiła się ich zakłopotaniem" Tak w wydanej w 1937 r. powieści pt .Cynk Marian Czuchnowski opisał typową dla więziennej rzeczywistości sytuację, w której dzień po dniu spotykały się dwa żywioły: tzw. powrotowcy i cuwaksi, czyli: recydywiści i więzienni nowicjusze. Łączył ich wspólny los. Wszyscy bowiem, bez względu na długość wyroku, stawali się po jego wydaniu tzw. pospolitakami, czyli więźniami karnymi - bohaterami niniejszej monografii. Jej celem jest próba udzielenia odpowiedzi na niestawiane dotąd w polskich badaniach dziejów Drugiej Rzeczypospolitej pytania o to, kim byli, dlaczego trafiali do więzień i jak radzili sobie z więzienną rzeczywistością?


Koedycja z Instytutem Historii PAN

ISBN 978-83-63352-92-9

Warszawa 2017, B5, okładka miękka ss. 60552.00zł

Data dodania produktu do sklepu: środa, 04 październik 2017.
Recenzje
Autorzy
Powiadomienia
Informowanie o produktachInformuj mnie o aktualizacjach produktu Pospolitacy, cuwaksi, powrotowcy. Osadzeni w więzieniu karnym Warszawa-Mokotów (1918-1939)
Dla znajomego


Powiedz o tym znajomym